Lotki
Dart jest grą, która w dużej mierze wywodzi się z Anglii, ale stanowczo późno zawędrowała do Polski. Jednak sama tarcza nie wystarczy, aby grać w darta. Są potrzebne lotki, które składają się z wielu elementów. Z czasem ich wygląd zmieniał się na przestrzeni lat.
Grot lotki jest zazwyczaj zbudowany z różnego materiału, ale najczęściej można się spotkać z plastikowymi. Rozmiar gwintu zazwyczaj waha się na około 1/4” szerokości. Beczka to część lotki, którą trzyma gracz i pełni ona funkcję obciążeniową. Gumowy gwint, inaczej zwany o-ringiem zabezpiecza, aby samoistnie się nie rozkręcała. Shaft jest częścią, która łączy beczkę z piórkiem. Jej zadaniem jest przede wszystkim utrzymywanie stabilności lotu podczas rzutu.
Jednym z najważniejszych elementów lotki jest piórko, który nam może przypominać troszkę mały samolot. Zapobiega on rotacji lotki i pilnuje, aby leciała ona po torze prostym prosto w tarczę. Lotka bez piórka praktycznie nie istnieje, gdyż to ona jest stabilizatorem lotu. Często bowiem na forach przewija się pytanie „jakie polecacie lotki do gry” – pytanie same w sobie jest dość ciężkie, gdyż każdy ma indywidualne upodobania.
Należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jaki rodzaj gry będziemy grać, lotki są dobierane według własnych upodobań. Jeśli chodzi tylko o zwykłego steela to wystarczy kupić klasyczne lotki do gry. Gdy zdecydujemy się na wersję softową czy też elektroniczną dobieramy lotki dużo lżejsze niż do steela.
Niektóre lotki posiadają niektóre wady. Groty są krótsze oraz trochę grubsze niż normalne groty. Na turniejach trzeba się zachowywać porządnie na tyle, by nie robić problemów. Przed pierwszym rzutem trzeba podać przeciwnikowi rękę, tym samym nie powinniśmy brać niżej niż 9 lotek tuż przed pierwszym rzutem. Nie jest narzucone w żadnym regulaminie gratulowanie przeciwnikowi każdego pięknego rzutu, który zgarnia większą pulę punktów. Rozmowa podczas gry jest niewskazana, gdyż niektórych graczy to kompletnie dekoncentruje.
Po steelu nie należy automatycznie uciekać po przegranej, gdyż to osoba przegrana ma za zadanie liczenie punktów. Najlepiej wcześniej potrenować matematykę, a zwłaszcza odejmowanie punktów. Należy się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż nie wszyscy gracze potrafią mieć matematykę w jednym palcu. Z reguły towarzystwo dartowe jest bardzo otwarte i nie należy się bać czy też stresować przed każdymi zawodami. Szybko można zrozumieć, że dane turnieje wyglądają jak zabawa przy piwie.
Jeśli mówimy o samych treningach powinny być one przede wszystkim systematyczne. Jeśli myślimy o zawodowstwie ciężkie treningi są wskazane, natomiast jeśli w grę wchodzi tylko zabawa przy alkoholu nie trzeba się tak tym przejmować. Ruch ręki jest tutaj szczególnie ważny, bo tylko tutaj nią operujemy i celnym okiem. Dbamy o to, aby nie trzęsła się podczas rzutu bo chwila nieuwagi i nie wycelujemy tak jakbyśmy tego chcieli. Praca nogami jest tak samo ważna jak w innych sportach, ale nie staramy się odrywać nóg od podłogi, aby chociażby nie zrobić krzywdy osobie, która stoi za nami.
.