Gimnastyka korekcyjna
Wszyscy wiemy jak ważna jest prawidłowa postawa. Pociąga ona za sobą zarówno konsekwencje zdrowotne – właściwie funkcjonujący układ kostno-szkieletowy – jak i estetyczne – prezencję gwarantującą pewność siebie i dobre samopoczucie. W XXI wieku, dobie zdominowanej przez komputery i inne urządzenia elektroniczne, coraz szerzej rozpowszechnia się niekorzystny dla narządów ruchu i korpusu siedzący tryb życia. Zyskuje on na popularności niestety także wśród dzieci, których organizm wciąż się rozwija i wszelkie nieprawidłowości postawy mogą przyczynić się do patologicznych deformacji sylwetki. Dlatego też, z pomocą przychodzi gimnastyka korekcyjna.
Gimnastyka korekcyjna to zajęcia przewidziane zarówno dla przedszkolnych maluchów, ale i dzieci starszych. Wykwalifikowany w dziedzinie gimnastyka korekcyjna instruktor powinien cechować się oczywiście odpowiednim podejściem do dzieci i wiedzą z zakresu pedagogiki, ale przede wszystkim musi posiadać niezbędne do prowadzenia zajęć informacje zarówno na temat anatomii, fizjologii, patologii, jak i fizjoterapii. Gimnastyka korekcyjna pod okiem czujnego i profesjonalnego specjalisty to bowiem gwarancja, że nasza pociecha dzięki odpowiednim ćwiczeniom pozytywnie wpłynie na swoją postawę i sylwetkę, a nie przysporzy sobie dodatkowych zwyrodnień i nie nabawi się kontuzji.
Czym zaś jest gimnastyka korekcyjna? To niezwykła forma aktywności fizycznej, której zadaniem jest nie tylko dbałość o kondycję fizyczną, siłę i wytrzymałość organizmu. Gimnastyka korekcyjna to bowiem dziedzina ze spektrum wychowania fizycznego, dzięki której ruch nie stanowi celu samego w sobie, ale jest niejako środkiem terapeutycznym – mamy więc do czynienia ze swego rodzaju leczeniem ruchem. Gimnastyka korekcyjna opiera się na zestawie odpowiednio dobranych ćwiczeń, które systematycznie i starannie wykonywane pozwalają skorygować nieprawidłowości postawy.
Gimnastyka korekcyjna to nie tylko ćwiczenia praktyczne, ale też sposób na przekazanie dzieciom i rodzicom ważnych wiadomości teoretycznych. Podopieczni i ich opiekunowie, aby skutecznie walczyć z deformacjami sylwetki, powinni być świadomi, jakie przyczyny powodują nieprawidłowości w budowie układu ruchu. Równie istotne są oczywiście skutki deformacji – zarówno te zdrowotne, takie jak zwyrodnienia, ograniczenia ruchomości, osłabienia i bóle – jak i estetyczne – kompleksy i nieakceptacja własnego wyglądu, silnie godząca w psychikę dorastającego dziecka.
Gimnastyka korekcyjna pozwoli więc najmłodszym wyrobić sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy w każdej, codziennej sytuacji. Gimnastyka korekcyjna osiąga to między innymi dzięki ćwiczeniom, których zadaniem jest rozciągnięcie przykurczonych (a co za tym idzie – nierzadko optycznie skróconych) elementów mięśniowo-stawowych, jak i wzmocnienie i uodpornienie osłabionych grup mięśniowych.
Jednocześnie należy pamiętać, że gimnastyka korekcyjna nie powinna stygmatyzować. Uczestnictwa w zajęciach dziecko nie powinno traktować jako dowód faktu, że coś jest z nim nie tak, ale przyjmować je jako potwierdzenie, że zdrowie to wartość najważniejsza, a rodzice troszczą się o swoją pociechę i bezwzględnie pragną jej dobra.