Trenowanie sportu na hali

volleyball-520083_1280

Możliwości wynikające z wybudowania hali sportowej przy szkole są ogromne. Dla niejednej szkoły bardzo ważna jest możliwość udostępniania takiego obiektu po godzinach lekcyjnych zainteresowanym ćwiczeniami sportowymi zorganizowanym grupom. Dla dobrze zorganizowanej szkoły wynajmowanie hali na cele komercyjne może pozwolić na pokrycie wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem Sali. Trzeba ją nie tylko ogrzać, co w okresie grzewczym jest piekielnie drogie ze względu na ogromne rozmiary takiej konstrukcji, ale także dodatkowo oświetlać przez większość doby. Utrzymanie zasilania w tak dużym budynku jest często niezbędne ze względu na liczne systemy zabezpieczenia czy automatycznie funkcjonujące, zasilane elementy boiskowej infrastruktury. Dlatego w skali miesiąca utrzymanie bardzo dużego obiektu, jego dodatkowe sprzątanie i płacenie podatku za grunt do miasta, może wynieść łącznie kilka tysięcy złotych.
Szukanie dodatkowych źródeł finansowania jest więc wskazane, tak długo jak wynajmowanie hali sportowej należącej do szkoły nie będzie nigdy w najmniejszym stopniu kolidowało z zajęciami organizowanymi przez nauczyciela wychowania fizycznego. Hala sportowa pozwala wszystkim zainteresowanym na uprawianie wielu dyscyplin bez zważania na pogodę panującą na zewnątrz. Ma to wielkie znaczenie nie tyko ze względu na ryzyko zachorowania podczas treningu w trudnych warunkach pogodowych, ale także wyrównuje szanse rywalizacji i eliminuje czynniki pozasportowe.
W rywalizacji przy silnym wietrze lub w ogromnym nasłonecznieniu występują dodatkowe elementy utrudniające grę jednym i ułatwiające wygrywanie drugim – czego zdecydowanie w sporcie być nie powinno. W warunkach bardziej polowych i biedniejszych regionów niejednokrotnie boiska czy klepiska znajdujące się na zewnątrz były bardzo nierówne i pozbawione profesjonalnej infrastruktury – nawet bramki czy tarcze do kosza mogły być wykonane ręcznie przez amatorów. Zastąpienie takich nierównych warunków doskonale przygotowaną nawierzchnią hali sportowej i zamkniętymi warunkami odaszonego pomieszczenia, kompletnie zmieniło możliwość nauczania wychowania fizycznego. Przed pedagogami otworzyła się wielka szansa na zachęcania swoich podopiecznych do zupełnie nowych gier i dyscyplin.
Mądrze zbudowana hala sportowa w szkole pozwala na połączenie ze sobą sekcji siatkówki, piłki ręcznej i nożnej halowej, a nawet koszykówki i badmintona. Praktycznie każda sekcja, łącznie z unihokejem, może zostać pogodzona – wystarczy przygotować odpowiedni grafik. Jeśli więc znajdą się w grupie uczniów zapaleńcy pragnący rozpocząć trenowanie tenisa – przeciętna nawierzchnia halowa nadaje się idealnie do obijania tenisowej piłki, a jedna siatka może być montowana na różnych wysokościach w zależności od tego, czy do gry na halę wchodzą siatkarze, lotkarze czy też tenisiści. Odpowiednie rozplanowanie wszystkich elementów sportowej infrastruktury i zainwestowanie w półautomatyczne wersje tych urządzeń to w przypadku zarządu szkoły strzał w dziesiątkę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz