Wynajem hali sportowej
W dużych miastach nie brakuje licznych i dobrze zorganizowanych lig amatorów czy weteranów, którzy doskonale spędzają razem czas wynajmując hale sportowe i rywalizując w nich nawet dwa razy w tygodniu. Wykorzystanie hali sportowej w celach innych niż sportowe jest niewskazane, chociaż teoretycznie szkoła mogłaby wynajmować taką salę również w celach organizacji konferencji lub szkoleń, a w skrajnych wypadkach na imprezę masową. Wszak parkiet niejednej hali sportowej w Polsce musiał przetrwać wielokrotne imprezy szkolne, ze Studniówką włącznie, więc udostępnianie go za odpowiednią opłatą firmom i osobom trzecim, wydaje się mieć uzasadnienie. Zwłaszcza ekonomicznie – szkoła mająca ciekawą salę i dużo chętnych na korzystanie z niej po godzinach, może spokojnie udostępniać ją nawet za kilkaset złotych na godzinę, co w skali miesiąca oznacza bardzo konkretny wpływ do kasy.
Co jednak dla szkół posiadających duże sale sportowe dużo ważniejsze – takie wynajmowanie hali daje możliwość pokrycia wszystkich kosztów eksploatacyjnych, które co miesiąc generuje hala, a opłaty jak prąd, ogrzewanie i czyszczenie mogą wynosić miesięcznie kilka tysięcy złotych. Hale sportowe mają jednak w godzinach lekcyjnych i wszystkich innych, gdy wymaga tego tylko interes szkoły i plany nauczyciela wychowania fizycznego – służyć tylko i wyłącznie rozwijaniu sportowych pasji wśród uczniów. Szkoła posiadająca najnowocześniejszy lub największy obiekt tego typu w mieście lub regionie niejednokrotnie godzi się na organizowanie regionalnych eliminacji czy turniejów w daną dyscyplinę. Hala daje ogromną przewagę nad klasycznym boiskiem czy placem do lekkoatletyki z wielu względów.
W pierwszej kolejności dzieci nie muszą ryzykować poważnymi kontuzjami ani przeziębieniem czy chorobą, ponieważ w hali stosuje się bezpieczne wykładziny, a temperatura i warunki atmosferyczne na zewnątrz nie mają wpływu na ćwiczących. Dlatego w wielu szkołach znalazły się w ostatnich latach środki na wybudowanie takiej Sali, która pozwalałaby na w miarę możliwości optymalne i uniwersalne wykorzystywanie. To kluczowe dla sukcesu całego projektu – zainwestowanie w salę, na której uprawiać można tylko piłkę nożną, ręczną i koszykówkę, mija się mocno z celem. Zdecydowanie niewiele więcej kosztuje wprowadzenie bardziej uniwersalnej płyty i przenośnych, prostych w obsłudze lecz trwałych systemów demontażu i montażu różnych elementów.
W zależności od potrzeb wychowawcy, przestawienie hali sportowej z przygotowanej pod rywalizację w piłkę ręczną w taką, na której bez żadnych przeszkód rywalizować można w siatkówkę, trwa kilka minut. Sprawni uczniowie są w stanie poradzić sobie z demontażem przenośnych bramek i ich wyniesieniem do magazynu w ciągu dwóch minut. Jeśli w tym samym czasie inni uczniowie rozpoczną rozwieszanie siatki i jej montaż na odpowiedniej wysokości i właściwe naciągnięcie – rozpoczęcie zajęć wychowania fizycznego może nastąpić niemalże z marszu. Najlepsze i największe hale sportowe z powodzeniem pozwalają także na zorganizowanie pola do gry w tenisa czy wybudowanie mini ścianki wspinaczkowej.