Gimnastyka artystyczna

Z czym kojarzy nam się gimnastyka artystyczna? Z pewnością ze sportem pełnym elegancji, gracji, stylu i wdzięku. Z aktywnością, którą zajmują się głównie piękne, zgrabne kobiety o wysokiej kondycji fizycznej, figurach baletnic i imponującej elastyczności ciała, którym towarzyszy przyciągający uwagę strój, staranna fryzura i nienaganny makijaż. Dlatego też, przedstawicielki płci pięknej z podziwem, ale i odrobiną zazdrości przyglądają się wysiłkom gimnastyczek, a gimnastyka artystyczna stanowi marzenie wielu małych dziewczynek.

Zatem – czy gimnastyka artystyczna to odpowiednie zajęcie dla dorastającej pociechy? Z pewnością! Żyjemy bowiem w czasach, w których większość z nas – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – z konieczności, ale często też zwykłego lenistwa wybiera szkodliwy dla zdrowia fizycznego i psychicznego siedzący tryb życia. W szkole dziecko spędza znaczną część swojego dnia, niecodziennie zaś odbywają się zajęcia wychowania fizycznego. W ławce maluchy siedzą więc kilka godzin, później zaś czas spędzają odrabiając zadania domowe, grając na komputerze i oglądając telewizję. Sport to rzadki wybór, dlatego też każdy rodzaj aktywności fizycznej może okazać się zbawienny. Tym bardziej gimnastyka artystyczna, która łączy przyjemność z poprawą kondycji i zdrowia.

Gimnastyka artystyczna to dziedzina, którą zająć się można zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie – nigdy nie wiemy, którą drogę wybierze nasza pociecha. Z pewnością warto jednak zacząć wcześnie – w dzieciństwie, kiedy układ ruchu jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju, a wszelkiego rodzaju próby zwiększania ruchomości i elastyczności stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł przynoszą wspaniałe rezultaty. Co więcej – im dłużej gimnastyka artystyczna towarzyszy dziecku, tym większe szanse na to, że odniesie ono sukces w tej dziedzinie.

Jednak, czy gimnastyka artystyczna zawsze jest bezpieczna? Czy rozciąganie elementów układu ruchu nie grozi kontuzjami? Jeśli pociecha pozostaje pod stałą kontrolą dobrze przeszkolonego trenera, nie grożą jej obrażenia. Należy jednak pamiętać, że na każdą formę aktywności fizycznej młodzi sportowcy reagują indywidualnie, dlatego też na konkretne, predysponowane jednostki gimnastyka artystyczna, zwłaszcza jeśli nie jest poddawana fachowej kontroli, może mieć wpływ negatywny.

Jak natomiast gimnastyka artystyczna wpływa na samopoczucie dziewczynek? Przede wszystkim, zaczynają one w siebie wierzyć. Odnajdują bowiem dziedzinę, w której doskonalenie się sprawia im przyjemność, a nie jest tylko jednym z obowiązków. Dorastające przedstawicielki płci pięknej zaczynają akceptować swoją fizyczność, a sportowy rozwój pozwala na zachowanie zgrabnej i zdrowej (!) sylwetki, kształci też grację ruchów i uczy dbania o siebie również w kwestii stroju, fryzury i makijażu.

Warto jednak uczyć dziecko, że gimnastyka artystyczna nie może pociągać za sobą chorobliwej presji i nadmiernej chęci rywalizacji oraz nieustannego porównywania się z innymi, co niszczy radość z uprawiania sportu, generuje stres, negatywne emocje i destrukcyjnie wpływa na psychikę.

Może Ci się również spodoba