Rzutki – najskuteczniejszy wróg nudy

Gra ta znana była już wieki temu. Obecnie jest nadzwyczaj popularna, trudno dzisiaj znaleźć Europejczyka czy Amerykanina, który nie znałby podstawowych zasad, które kształtują przebieg gry w rzutki. Nic dziwnego! Aby stanąć w szranki z przeciwnikiem nie trzeba mieć nadzwyczajnych zdolności i posiadać drogiego sprzętu. Potrzebne do gry tarcza i lotki dostępne są praktycznie w każdym sklepie sportowym czy z zabawkami za dosłownie kilkanaście złotych.

Ta gra „wciągnie” każdego!

Jak wiemy, rzutki to bardzo uniwersalna forma rozrywki. Nie ma ograniczeń wiekowych, świetnie sprawdzają się w niej zarówno kobiety i mężczyźni. Także ilość zawodników, biorących udział w rozgrywce, jest dowolna!

Zacznijmy od najmłodszych. Możemy martwić się, że gra w rzutki będzie dla naszych pociech niebezpieczna ze względu na ostre końce lotek, które wbijają się w tarczę. Co się stanie, gdy jeszcze nie w pełni sprawna, drobniutka rączka, skieruje ostry element nie tam, gdzie powinna, a w towarzysza w zabawie? Producenci znaleźli na to sposób. Oferują lotki z magnesami lub z rzepem, których uderzenie w delikatne ciało dziecka nie powoduje żadnych urazów. Dzieci mogą z radością korzystać z gry, jaką są rzutki, nie stresując przy tym swoich rodziców!

Tę popularną grę kochają studenci. Do jej rozpoczęcia nie potrzeba wiele przestrzeni (a studenci nierzadko pomieszkują w ciasnych klitkach). To także świetny sposób na rozkręcenie początkowo sztywnej imprezy. Gwarantuje nam ona sporą dawkę śmiechu i zdrowej rywalizacji.

Co ciekawe, rzutki będą też świetnym prezentem dla dziadka, który z powodu dojrzałego już wieku bądź problemów zdrowotnych, musiał zrezygnować ze znacznego wysiłku fizycznego. Gra w rzutki zdecydowanie nie jest wyczerpująca, ale wiąże się z delikatną rekreacją ruchową, co ucieszy dziadka i nie wyrządzi mu szkody.

O zasadach słów kilka

Tablica do D’arta składa się z 20 odpowiednio ponumerowanych pól (od 1 do 20), a okręgi dzielą je na wartości pojedyncze, podwójne i potrójne. Punktacja przedstawia się następująco: gdy trafimy w duże pole otrzymujemy ilość punktów zgodną z jego numeracją, w polach o poszczególnych wartościach (wspomnianych wcześniej) wynik odpowiednio mnożymy, za uderzenie w środek tarczy uzyskujemy równo 25pkt., a w sam centralny jej punkt – 50. Jeśli gracz rzuci zbyt słabo i lotka odbije się od tarczy lub po chwili z niej spada, nie zdobywa żadnych punktów. Warto zaznaczyć, że maksymalna ilość punktów, którą można zdobyć za pomocą jednego tylko rzutu to 60 („potrójne pole” dwudziestki). Najwyższy stopień podium zajmuje ten zawodnik, który zdobędzie dokładnie taką ilość punktów, jaka wcześniej została określona.

Gra w rzutki to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Zbliża do siebie ludzi, odstresowuje, bo zawodnik musi skupić się na celnych rzutach i wpatrywaniu się w tarczę, więc jego problemy choć na ten moment daleko odpływają. Poza tym są nadzwyczaj uniwersalne, osoby w różnym wieku i w różnej formie, kondycji, nie będą miały oporów przed udziałem w grze w rzutki. Szczególne umiejętności i ponadprzeciętna sprawność fizyczna w tym wypadku nie są niezbędne.

Może Ci się również spodoba