Wszystko co należy wiedzieć przed rozgrywką futsal

football-730587_1280

O ile gra w piłkę nożna na boisku trawiastym ma dość proste zasady, to jednak rozgrywanie meczów na hali rządzić się będzie nieco innymi regułami. Każdy, kto zamierza rozpocząć swoją przygodę z futsalem powinien się zastanowić nad tym, w jaki sposób warto toczyć rozgrywkę.

Jedną z ważnych rzeczy będzie to, aby rozróżnić występujący tutaj czas gry, a także liczbę zawodników. W porównaniu do klasycznej piłki nożnej, gdzie rozgrywka trwa 2 połowy po 45minut i liczba zawodników to 11 razem z bramkarzem, futsal jest zdecydowanie inny. W tym przypadku, jedna połowa toczy się przez 20minut. Liczba zawodników, która jest na placu gry to 5 bądź 6, wliczając w to golkipera. Oprócz tego drużyna, która toczy pojedynek, może mieć na ławce rezerwowych kilku graczy.

Sprzęt oraz miejsce do gry to także dość charakterystyczna rzecz. Piłka halowa, co należy zrozumieć z tej nazwy? Oczywiście, że dotyczyć ona będzie rozgrywki na hali, a dokładniej hali przy wykorzystaniu piłka. Nie jest ona jednak tak typowa jak ta, którą toczy się pojedynki w czasie tradycyjnych meczów na boisku trawiastych. Obuwie graczy to także specyficzna rzecz, podeszwa jest miękka z tego powodu, że przyczepność na hali jest zdecydowanie inna do boiska trawiastego. Podstawowy sprzęt, który powinien mieć każdy zawodnik to oczywiście koszulka i krótkie spodenki. To co jest zabronione wiązać się będzie z rozgrywaniem meczu w zegarku, łańcuszku lub wisiorku.

O ile w piłce nożnej tocząc rozgrywkę na boisku trawiastym faule są zabronione, oczywiście, że te brutalne wślizgi kończyć się mogą żółtą lub czerwoną kartką, to futsal ma zdecydowanie inne zasady. Wyjątki, w tej kwestii są widoczne. Tocząc mecz futsalu zawodnicy nie mogą wykonywać wślizgów. Bramkarz jest zmuszony do tego, aby trzymać piłkę przez mniej jak 4 sekundy na obrębie pola karnego. Jeśli chodzi o zmiany, to jest wcześniej wyznaczona strefa gdzie należy ich dokonywać. Kiedy drużyna wykona 6 faul na przeciwniku, automatycznie dyktowany jest rzut karny. Jak się sprawdza przedstawia jeśli chodzi o wyrzuty z autu? Wznawia się je z podłogi. Wyrzucanie piłki z ręki jest niedozwolone.

Wykonywanie rzutów rożnych następuję w momencie kiedy, piłka opuści wyznaczoną linię do rozgrywania meczu. Nie ma żadnego znaczenia to gdzie się to odbywało. Wykonywanie rzutu autowego lub rogu przedstawia się, że zawodnik z nieruchomej piłki podawać będzie futbolówkę do kolegi z drużyny. Jeśli chodzi o rzut z autu, to zabronione jest strzelenie bezpośredniej bramki.

Sprawa fauli i przewinień w porównaniu z klasycznym futbolem nieco się różni. Kiedy zawodnik z drużyny wykona bardzo brutalny faul, skrytykuję w ostrych słowach przeciwnika lub jakoś inaczej naruszy regulamin, to powinien spodziewać się kary. Jak tutaj wygląda wyegzekwowanie przez sędziego przewinienia? Kara, która następuję to dwie minuty wykluczenia. To właśnie przez 120 sekund, drużyna, której zawodnik dopuścił się faulu będzie grać w osłabieniu. Kiedy gracz notorycznie łamie przepisy, powinien się spodziewać tego, że sędzia będzie zmuszony dać mu czerwoną kartkę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz