Tenis stołowy uprawiany na hali a trzymanie rakietki.

table-tennis-1208377_1280Z pewnością duża część osób w okresie jesienno – zimowym nie rezygnuję z uprawiania sportu. Dużo z nich decyduję o tym, że będzie regularnie chodzić na halę w cele gry w np. futsal lub tenis stołowy. Osoby, które grają w ping-ponga bardzo często nie wiedzą o tym, że ich sposób trzymania paletki składa się z jakiejś nazwy. W tym przypadku warto wyróżniać shakehand oraz penhold.

Styl klasyczny o nazwie shakehand to styl, który będzie się charakteryzował tym, iż wygląda to jak podanie komuś ręki. Jednak różnica jest znacząca i polega na tym, że pomimo tego iż na palcu wskazującym powinien się zamykać cały chwyt a jeśli chodzi o ten drugi palec(wskazujący) to tutaj powinno się mieć go wyprostowany jako backhandowa rakietka. Jest on jednym z bardziej popularnych styli. Europejscy zawodnicy tak często z niego korzystają i to z bardzo dobrym skutkiem.

Jeśli chodzi o penhold to dotyczyć on może stylu piórkowego, trzymanie go polega przede wszystkim na trzymaniu rakiety podobnie w taki sposób jak długopis. Jego charakterystyka jest bardzo popularna w Azji.

Większość z tych stylów może mieć także charakterystykę jeśli chodzi o tak naprawdę styl uderzenia. W tej sytuacji da się rozróżnić go ze względu na trzy grupy – defensywę, atak oraz wszechstronność.

W przypadku stylu atakującego to tak naprawdę osoba, która charakteryzuję się tym stylem w swoim uderzeniu używa przede wszystkim siły, które odbywa się przez rotacyjny top spin forehandowy. Nogi w tym stylu prezentują się bardzo dobrze, ich duża dynamika zapewnia niesamowite ścięcia a także w wielu sytuacjach returny po serwisie przeciwnika.

Styl defensywny jest z pewnością jednym z najstarszych w historii tenisa stołowego. Z roku na rok jego zastosowanie jest co raz mniejsze. Liczba zawodników pomniejsza się nieustannie. Jednak i tak można odnaleźć ich prawdziwych zwolenników. Sam atak w prezentacji tego samego stylu występuje mało kiedy. Na czym dokładnie polega ten system? Przede wszystkim na odbieraniu obronnym piłki poprzez ich podkręcanie a chodzi tutaj o zagrania rotacyjne. Niektórzy zawodnicy nie lubią grać z przeciwnikami w tym stylu. Warto powiedzieć o tym, że tak naprawdę jeśli dwie osoby o tym samym stylu zaczną rozgrywać pojedynek to tak właściwie końcowy wynik może być bardzo różny – ponieważ zawodnicy wolą grać o innych preferencjach co do samego systemu rozgrywek a chodzi tutaj przede wszystkim o takich, którzy będą dobierać się pod względem ofensywa i defensywa.

Jeśli chodzi o styl wszechstronny to tak naprawdę jego główne przeznaczenie to atak. Jeśli chodzi o wszystkich graczy to należy tutaj powiedzieć o tym, że wykorzystanie polega na tym iż jest tutaj szerokie łączenie wszystkich stylów po to aby w pewien sposób zmylić przeciwnika. W wielu sytuacjach osoba może prezentować bardzo dobry styl zarówno ze strony backendu jak i również forehandu.

Nie uczęszczając do profesjonalnego klubu sportowego często nie ma się świadomości o tym, że istnieją takie systemy co do stylu a także trzymania rakietki. Warto obejrzeć na YouTube dostępne filmiki, które tak właściwie mogą przedstawiać te wymienione techniki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz