Squash dla każdego!

Jesteś wielbicielem ruchu i bez aktywności fizycznej nie wyobrażasz sobie życia? Fantastycznie! Jednak uprawiając sport, łatwo wpaść w rutynę. Znane dyscypliny, już wcześniej przez nas sprawdzone – nudzą. Wypróbuj squasha! Nie martw się też o przyswojenie reguł, bowiem zasady squasha nie są zbyt skomplikowane.

Trochę historii

Już wieki temu człowiek, który szukał zajęcia, dla przyjemności zaczynał odbijać piłką o twarde podłoże np. kijem. Jednak w tak odległych czsach zasady squasha nie były mu w ogóle znane. Ukształtowały się one w XIX wieku, w 1864 roku powstał pierwszy kort przeznaczony do uprawiania tej dyscypliny. W pełni zasady squasha były przestrzegane na pierwszych, profesjonalnych mistrzostwach w Anglii w 1920 roku. Obecnie dyscyplina ta bije rekordy popularności w Pakistanie. Jednak zasady squasha są teraz znane na całym świecie i coraz szerszej rozpowszechniane.

Podstawowe reguły gry

Należy zaznaczyć, że najważniejszym celem rozgrywki jest osiągnięcie sprawiedliwego wyniku. Przejdźmy jednak do konkretów – zasady squasha są następujące. W grze bierze udział dwóch zawodników, którzy posługują się rakietami, odbijając nimi piłkę. Przed rozpoczęciem meczu mają oni możliwość wspólnego „rozgrzania” piłki. Każdy set rozgrywany jest do dziewięciu punktów, a mecz liczy od dwóch do trzech takich jednostek. Punkty może zdobywać tylko osoba serwująca. Po wykonaniu prawidłowego serwisu następuje naprzemienna wymiana uderzeń obu zawodników. Trwa ona do czasu, aż jeden z nich zagra nieprawidłowo lub gdy piłki nie ma już w grze. Kiedy gracz wygrywa wymianę – o tym konkretnie mówią zasady squasha. Wygrywa ją wtedy, gdy jego przciwnik nie wykona prawidłowo uderzenia lub serwisu, albo w przypadku uderzenia go piłką, zanim ten zdąży w nią trafić. To podstawowe reguły gry, aby poznać w pełni zasady squasha, należałoby rozegrać mecz osobiście.

Squash dla każdego!

Dyscyplina ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego! Ta forma ruchu zadowoli bowiem wielu wymagających. Będą nią zachwycone osoby, które cenią sobie zdrowe zmęczenie i lubią partnerską rywalizację. Uprawianie squasha pozwala wymodelować sylwetkę, świetnie rozwija mięśnie ud. Jest gwarancją zdobycia nienagannej figury i kondycji. Także jeśli myślisz o zgubieniu nadwyżki kilogramów, weź ten sport pod uwagę. Podczas jedego treningu możesz spalić nawet 600 kalorii! Jak podkreślają specaliści, squash działa zbawiennie także na naszą psychikę. Wyzwala pozytywne emocje i redukuje stres. To lepsze wyjście niż terapia na kozetce u psychoterapeuty!

Nie zwlekaj, spróbuj!

Myślę, że pragnących ruchu nie trzeba długo namawiać do rozpoczęcia gry w squasha. Zalety i korzyści płynące z uprawiania tego sportu tworzą długą listę. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia tego typu aktywności (a warto sprawdzić to, poddając się podstawowym badaniom u lekarza rodzinnego), zacznij swoją przygodę ze squashem. Bez problemu znajdziesz profesjonalny sprzęt, sklepy sportowe w Polsce są coraz lepiej wyposażone wysokiej jakości asortymentem. Do zobaczenia na korcie!

Może Ci się również spodoba