Sporty walki, co to jest MMA?

wrestling-384652_1280

MMA, czyli tłumacząc dosłownie Mieszane sztuki walki (ang. mixed martial arts, MMA) –  jest to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy różnych sztuk i sportów walczą z dużym zakresem dowolnych technik a w zasadzie sią dopuszczone wszystkie techniki, które są dozwolone we wszystkich innych walkach bez broni. MMA, mieszane sztuki walki są jednym ze współczesnych kierunków w którym rozwijają się sztuki walki, zapewniają tłumom widzów widowisko sportowe  w którym zawodnicy walczą z jak najmniejszymi ograniczeniami ale też dopuszczają jak najmniejsze ryzyko uszkodzeń, trwałych obrażeń ciała.

Nazwa „Mixed martial arts” niekiedy jest błędnie stosowana zamiennie z określeniem  vale tudo ponieważ Zawody w formule vale tudo charakteryzują się jednak o wiele mniejszą liczbą ograniczeń, a sama nazwa nie jest określeniem sportu czy sztuki walki. Pierwszy raz sformułowanie „Mixed martial arts” zostało użyte przez reportera Howarda Rosenberga 15 listopada 1993 w jego relacji z gali walki  dla gazety Los Angeles Times i od tej pory nazwa ta została powszechnie używana.

Walki MMA pierwotnie również jako „No Holds Barred” (NHB), czyli „bez chwytów zabronionych”. Dlatego niektóre z walk są nazywane po dzień dzisiejszy walkami bez reguł, chociaż nie jest to trafne określenie bo reguły, jak w każdym innym sporcie jakieś obowiązują. Jeszcze inne określenie MMA to  wszechstylowa walka wręcz.

Historia mieszanych sztuk walki

Historia zaczęła się od pankrationu w Grecji kiedy stosowano zapasy i pięściarstwo.
Współczesne MMA wywodzą swoją historię od lat dwudziestych, dwudziestego wieku z turniejów vale tudo oraz od japońskich zawodów . Początkowo okres rozwoju sportu przypadł na pierwszą połowę lat 90., kiedy w USA w zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA .

Jak walczy się w MMA?

Obecnie zawody w formule MMA odbywają się powszechnie i Do najbardziej znanych organizacji o globalnym zasięgu należą m.in. UFC, Bellator i M-1 Global.

Rywalizacja jest zarówno w stójce, jak i parterze. W walkach MMA dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie,  ale za to  zabronione są natomiast techniki znacznie niebezpieczne dla zdrowia zawodników., takie jak gryzienie, zahaczanie, atakowanie genitaliów, oczu i krtani, uderzanie głową, uderzanie w kręgosłup, stosowanie dźwigni na małe stawy, ciosy łokciami, dźwigni na kręgosłup, dźwigni skrętowych na kolana, wykonywania rzutów skutkujących upadkiem rywala na głowę albo kopnięć w parterze ale zawodnik leżący może kopać stojącego.

O wyniku walki decyduje nokaut  albo , poddanie się oraz, jeśli walka nie zakończyła się przed czasem, decyzja sędziów na punkty. Walki odbywają się na  Zawodnicy zawsze muszą posiadać ochraniacze na zęby oraz rękawice.

Kategorie wagowe

Kategoria superciężka (+120 kg/265 lb)
kategoria ciężka (-120 kg/265 Ib)
kategoria półciężka (-93 kg/205 Ib)
kategoria średnia (-84 kg/185 Ib)
kategoria półśrednia (-77 kg/170 Ib)
kategoria lekka (-70 kg/155 Ib)
kategoria piórkowa (-66 kg/145 Ib)
kategoria kogucia (-61 kg/135 Ib)
kategoria musza (-57 kg/125 lb)
kategoria słomkowa (-52 kg/115 lb)
kategoria atomowa (-48 kg/105 lb)

Taktyka walki

Kiedy MMA zaczynały swoje czasy świetności, zawodnicy w walkach używali różnych chwytów i rozmaitych stylów. Niektóre z tych stylów bardziej pomagały zawodnikom i wygrywali oni w walkach. Każdy też ze styli miał inne chwyty i wady i zalet. Na przykład bokserzy lepiej uderzali, zapaśnicy czy zawodnicy judo lepiej walczyli na macie a zawodnicy jiu- jitsu byli lepsi w parterze. Dlatego teraz są wyróżniane trzy kategorie zawodników MMA:

Parterowiec- który dąży do walki w parterze i specjalizuje się w chwytach

Zapaśnik- woli walkę w stójce

Uderzacz- dobrze uderza w stójce.

Obecnie zawodnicy starają się być doskonali w każdym z tych stylów. MMA cieszą się dzisiaj wielką popularnością, co widać po tłumach na trybunach hal czy przed telewizorami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz