Profesjonalizm mile widziany – także w grze w rzutki!
Gra w rzutki (z angielskiego – Dart’s) jest znana i lubiana na całym świecie. Wyjątkowo chętnię ten rodzaj rozrywki wybierają Brytyjczycy, Amerykanie i mieszkańcy krajów skandynawskich. Każdy może czerpać radość z udziału w takiej grze, nie jest do jej rozpoczęcia potrzebny drogi sprzęt – tylko odpowiednia tarcza i lotki do gry w rzutki. Nie każdy jednak rozgrywkę traktuje tylko jako sposób na przegonienie nudy. Bywają gracze profesjonalni, którym zależy na tym, by lotki do gry w rzutki i podzielona na pola tarcza nie zawodziły ich, a do gry podchodzą naprawdę poważnie. Podpowiadamy więc, gdzie i jakich elementów wyposażenia szukać, by były one najwyższej klasy.
Budowa lotek
Nie każdy wie, że lotki do gry w rzutki składają się aż z siedmiu poszczególnych elementów. Są to: grot – wyróżnia się metalowy i plastikowy, różny może też być jego rozmiar;
-beczka (barrel) – w tym miejscu zawodnik chwyta lotkę, najlepsza jest wykonana z wolframu ze względu na jego dużą gęstość (przez co lotki do gry w rzutki mogą być lżejsze);
-o-ring – gumowy okrąg nakładany na gwint, łączy beczkę z shaftem;
-shaft – łączy beczkę z piórkiem, poprawia stabilność lotu;
-nasadka – ściska końcówki shaftu przytrzymujące piórko, nie jest to wyposażenie konieczne lotki do gry w rzutki;
-piórko – zapobiega rotacji lotki w trakcie lotu;
-protektor – ma za zadanie zabezpieczać piórko przed składaniem się w trakcie lotu i uszkodzeniami, może być nylonowy lub aluminiowy.
Należy też wspomnieć, że profesjonalnie wykonane lotki do gry w rzutki można poddać całkowitej rozbiórce na części. Ściśle określona jest także ich masa. Te o miękkich grotach ważą od 8 do 20 gramów, zaś waga tych o grotach metalowych waha się od 18 do 50 gramów. Co zrozumiałe, więcej siły do rzutu trzeba użyć, posługując się cięższymi lotkami. Jednak takie lotki do gry w rzutki zapewniają większą stabilność ich lotu.
Jako posiadacz i użytkownik takiego sprzętu zaliczasz się do najbardziej profesjonalnych graczy w rzutki.
Kolejny etap po grze w domowym zaciszu
Kiedy rozgrywki we własnych czterech kątach przestaną cię satysfakcjonować, warto by poszukać profesjonalnych organizacji, które organizują spotkania wielbicieli Darta. Najbardziej znane są oczywiście te zagraniczne, np. British Dart Organisation (BDO), którą założono w 1973 roku. Organizuje ona najbardziej prestiżowe turnieje i imprezy, jak choćby Mistrzostwa Świata. W Polsce także działa kilka organizacji tego typu, np. Polska Organizacja Darta, która jest członkiem Światowej Federacji Darta od 2009 roku.
Wielbiciele Darta będą zainteresowani informacją, że WDF World Cup jest rozgrywana co dwa lata, począwszy od 1977 roku.
Turnieje Darta są chętnie emitowane przez telewizję brytyjską, w tym kraju bowiem gra w rzutki cieszy się chyba największą popularnością. Także wielokrotni mistrzowie świata tej dyscypliny są obywatelami właśnie Wielkiej Brytanii. Możemy wskazać np. Johna Parta czy Phila Tylora.
Dołącz do profesjonalnych graczy!
Możesz walczyć z mitem, który mówi, że Dart to tylko gra lokalowa lub rozrywka dla studentów. Jest to dyscyplina sportu ważna, jak każda inna i staje się coraz bardziej prestiżowa! Proces ten postępuje dzięki zawodnikom, którzy rozgrywki traktują naprawdę poważnie i istotna jest dla nich jakość sprzętów (takich jak tarcza i lotki do gry w rzutki). A więc – do dzieła! Biegnij do specjalistycznego sklepu sportowego i zacznij trening. Turnieje czekają!