Poznajmy tajniki tenisa stołowego

Dyscyplinę tę znamy również pod nazwą ping-pong. W języku angielskim brzmi natomiast table tennis. Będziemy używać tej nazwy, ponieważ sport ten narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Początkowo do gry używano przedmiotów codziennego użytku, którymi udawało się odbijać piłeczkę. Dopiero z biegiem lat, gdy table tennis stawał się coraz bardziej popularny, rozpoczęto sprzedaż profesjonalnego sprzętu. Powstanie angielskiego Związku Tenisa Stołowego datuje się na 1921 rok, zaś w 1926 roku zaczęła się działalność Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego. W tym samym roku odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w dyscyplinie table tennis. Ta forma sportu znalazła również po raz pierwszy swoje miejsce w programie Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Aby zdobyć ogólną, podstawową wiedzę na temat table tennis, należy poznać kilka reguł, zgodnie z którymi toczy się gra. W rozgrywce bierze udział dwóch lub czterech graczy (singiel lub debel, mikst). Zawodnicy mają za zadanie odbijać piłeczkę za pomocą rakietki w taki sposób, by przeleciała nad siatką w kierunku drugiej części stołu (przeciwnika). Nie ma miejsca na odbijanie piłeczki w locie, co dopuszczalne jest w tenisie ziemnym, musi ona raz odbić się od powierzchni stołu. Zawodnik zdobywa punkt, gdy jego przeciwnik nie zdoła odebrać podanej przez niego piłeczki.

Mecz zwykle składa się z trzech, czasem czterech setów, które rozgrywa się do 11 punktów.

Kto może zostać zawodnikiem table tennis? Wymagań jest kilka. Zawodnik musi być zręczny, poruszać się szybko i sprawnie. Najważniejsza jest umiejętność wykonania zagrywki w taki sposób, by nadać piłeczce szybkość i wprawić ją w rotację, co utrudnia przeciwnikowi jej odebranie. Wszytsko to jest jednak kwestią wprawy, treningi czynią cuda.

Lekarze, szczególnie neurofizjolodzy, polecają grę w table tennis. Dlaczego? Podają wiele argumentów. Twierdzą, że gra w ping-ponga doskonale rozwija mózg, dlatego polecają ją dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zaznaczają, że table tennis pomaga skoordynować pracę dłoni ze zmysłem wzroku. Świetnie też ćwiczy koncentrację, gracz musi być bowiem przez dłuższy czas skupiony na piłeczce, uodparnia się na działanie dekoncentrujących bodźców. Umiejętność szybkiego reagowania też zawdzięczmy grze w tenisa stołowego.

Rozegranie meczu table tennis to doskonały pomysł na spędzenie wolnego popołudnia z rodziną. Gwarantuje dawkę śmiechu, wzmacnia więzi. Co ważne, do gry można podejść bez wcześniejszego przygotowania, nie wymaga ona ponadprzeciętnej kodycji fizycznej. Tę formę sportu mogą także uprawiać osoby (oczywiście w rozsądnych dawkach), które musiały zrezygnować z bardziej obciążającej aktywności. Gra w table tennis na pewno nie wyrządzi im krzywdy, a doskonale wpłynie na ich sampoczucie, często nie najlepsze z powodu choroby.

Warto spróbować! Rozpoczynając przygodę z tenisem stołowym, nie zawiedziesz się. Będziesz wracać chętnie do miejsca, gdzie znajdziesz profesjonalny sprzęt do gry w ping-ponga, bo radość, którą on wyzwala, wręcz uzależnia!

Może Ci się również spodoba