Piłka halowa – futsal jak do tego podejść

football-693510_1280

Kiedy na dworze nie pada śnieg ani nie leję ogromny deszcz śmiało można wyjść ze znajomymi aby zacząć rozgrywać mecz piłki nożnej. Co zrobić kiedy popsują się warunki pogodowe? Na pewno warto się zdecydować na to aby rozważyć inna opcję ale też związaną z piłką nożną. Chodzi tutaj oczywiście o futsal.

Co należy wiedzieć o miejscu do gry i sprzęcie? Nazwa, która tutaj jest wymieniona to oczywiście rozgrywka na Sali najczęściej nazywana jako futsal. Co do wyboru piłki to ona musi zostać specjalnie dopasowana do tego typu rozgrywki – nie należy grać w taką, która jest przeznaczone na boisko trawiaste. Jeśli chodzi o obuwie zawodników to powinno dotyczyć ono miękkiem podeszwy. Oprócz tego do podstawowego sprzętu do gry na hali należy zaliczać koszulkę i spodenki. Koniecznym jest decyzja o tym aby wybrać te najbardziej przewiewne. Zabronione jest korzystanie z łańcuszków, zegarka lub kolczyków.

Czas gry w futsalu to najczęściej dwie połowy w których toczy się mecz przez 20 minut, oczywiście nie jest to sztywna zasada. Można także ustalić o wiele inny limit czasowy. Drużyna do rozgrywki w futsal powinna się składać z 5 lub 6 zawodników wliczając w to golkipera, oprócz tego istnieję tutaj możliwość gry rezerwowych.

Rzuty rożne i wyrzuty z autu odbywają się w następujący sposób – kiedy piłka opuści wyznaczoną linię do gry uzależnione od miejsca tego stosuję się bezpośrednie wyrzut z autu lub rogu. Piłka z każdego miejsca wyprowadzana jest nogą. Piłka nie może się toczyć, konieczne jest to aby stała nieruchomo. Jeśli chodzi o aut – to niedozwolone jest zdobycie gola z takiej pozycji.

Jeśli chodzi o zagrania nieczyste w futsalu to jest to podobnie jak w przypadku tradycyjnej piłki nożnej chociaż można i tak znaleźć kilka różnic. Zabronione jest stosowanie wślizgów a w przypadku golkipera piłka nie może być trzymana dłużej aniżeli 4 sekundy. Jak się przedstawia wykonywanie rzutu karnego? Przede wszystkim dotyczyć to będzie szóstego przewinienia. Jeśli zdarzy się sytuacja, że piłka do futsalu uderzy w sufit to konieczne będzie wznowienie gry do przeciwnej do tej, która to spowodowała.

W momencie kiedy zawodnik popełni jakiś karygodny faul na hali to może liczyć na karę. W tym przypadku dotyczy go wykluczenia z gry przez przynajmniej dwie minuty. Przez te 120 sekund drużyna gra w osłabionych składzie. Jeśli dojdzie do sytuacji kiedy jakiś zawodnik będzie karygodnie naruszał przepisy to tak właściwie może liczyć na to, że spodziewać się może czerwonej kartki a jego drużyna będzie grała w całkowitym osłabieniu.

Jak się dokonuję zmian w futsalu? Zdecydowanie inaczej w porównaniu do piłki nożnej trawiastej. Stosuję się tutaj zasadę zmian lotnych. W czasie rozgrywki zawodnicy się zmieniają ale nie reguła jest jedna na boisku może pozostać taka sama liczba zawodników. Gdzie się odbywa wymiana zawodników w sporcie halowych? Do tgo są wyznaczone specjalne strefy. To właśnie w nich następować może konieczność wymiany np. bramkarza na innego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz