Nowe odmiany piłki

Wśród dyscyplin sportowych, które zdecydowanie nie potrzebują żadnej dodatkowej promocji czy reklamy, piłka nożna bez wątpienia zajmuje jedno z czołowych miejsc. Cały rynek piłkarski przynosi astronomiczne dochody, w wielu krajach funkcjonują liczne ligi i turnieje piłkarskie, szkolenie prowadzi się już na poziomie trzy i czterolatków. Liczne stowarzyszenia kibicowskie, krajowe federacje i media interesują się wydarzeniami ze światowych boisk w wyjątkowym stopniu. Sama piłka nożna w formie najpopularniejszej – a więc męskiej gry dwóch jedenastoosobowych zespołów na otwartym trawiastym boisku – nie potrzebuje dzisiaj szczególnego wsparcia. Działacze piłkarscy doskonale jednak rozumieją, że konieczne jest rozwijanie i wspieranie innych odmian piłki nożnej – zwłaszcza kobiecej, plażowej i halowej. Ta ostatnia, nosząca aktualnie oficjalną nazwę Futsal, rozwija się w ostatnim czasie zdecydowanie najszybciej.

Do gry w piłkę plażową niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza i warunków atmosferycznych – plaże nadające się do gry w piłkę nożną nie są powszechne a na wielu szerokościach geograficznych panują warunki kompletnie niesprzyjające takiej rozrywce. Piłka nożna kobiet także rozwija się szybko, ale tylko w krajach mocno zaangażowanych w promowanie tej dyscypliny – w Polsce wciąż trudno spotkać chociażby namiastkę organizacji wspierających żeński football. Inaczej wygląda Futsal – w Polsce tradycja gry w piłkę nożną na halach jest stosunkowo długa. W szkołach podstawowych hale pozwalające na Futsal są ogólnodostępne, nie brakuje także pasjonatów wynajmujących przestrzeń do treningów prywatnych. Dlatego piłka nożna halowa pięcioosobowa, jak z początku oficjalnie nazywano tę dyscyplinę, rozwija się dużo szybciej właśnie dzięki odpowiedniej infrastrukturze.

Zasady gry w Futsal różnią się przede wszystkim liczebnością zespołów biorących udział w rywalizacji. Mniejsze wymiary boiska zmuszają do odchudzenia składów – na boisku jednocześnie, razem z bramkarzem, może przebywać pięciu zawodników z jednego zespołu. Mecze w Futsal podzielone są na dwie połowy, które są jednak znacznie krótsze od tych z piłki nożnej – trwają bowiem dwadzieścia minut. Maksymalnie kwadrans trwać może przerwa między połowami. Zawodnicy także mogą zmieniać się zdecydowanie częściej niż w piłce nożnej – nie ma ograniczeń w liczbach zmian, a zawodnicy mogą wymieniać się w locie, czyli bez wcześniejszego zatrzymywania przebiegu meczu. Zmiany te sprawiają, że Futsal mimo mniejszej liczby zawodników i mniejszej przestrzeni do przebiegnięcia, jest dużo bardziej dynamiczną grą.

Kompletnie różnią się jednak nie tylko reguły obowiązujące w Futsalu, ale również strategie i taktyki. Konieczne jest całkowite odejście od gry siłowej czy krycia jeden na jednego – mniej spektakularnie wygląda gra skrzydłami. W Futsalu nie ma jednak miejsca na zawodników przeciętnie wyszkolonych technicznie – każdy kontakt z piłką trwa ułamki sekund i musi być perfekcyjnie wykonany oraz przemyślany a strata piłki kosztuje dużo więcej niż na pełnowymiarowym trawiastym boisku.

Może Ci się również spodoba