Lekkoatletyka na hali

sport-659547_1280Wśród sportów, które wyjątkowo dobrze wypadają na zamkniętych obiektach, znajduje się także lekkoatletyka. To wyjątkowa dziedzina sportu, która emocjonuje kibiców na całym świecie i nazywana jest Królową Sportu. Także dlatego, że zaczyna się od lekkiej atletyki i w praktycznie każdej dyscyplinie sportu zaczyna się od przygotowania zawodnika właśnie w zakresie ogólno-wydolnościowym. Nic tak nie przygotowuje do ćwiczenia czegokolwiek w przyszłości, niż lekkoatletyka, dlatego w programie nauczania praktycznie każdej specjalizacji na AWF, podstawy lekkiej atletyki i jej historia przedstawiane są już na pierwszym roku. Bez pojęcia na temat tych sprawnościowych dyscyplin, które w ogóle były wymyślone już u zarania dziejów, nie ma możliwości o zostaniu trenerem czy nawet lepszym zawodnikiem.

Istotnym elementem wpływającym również na popularność lekkiej atletyki jest bardzo bogaty repertuar dyscyplin wchodzących w jej zakres. To nie tylko biegi i biegi z przeszkodami, długie dystanse czy sprinty. Oczywiście dla wielu telewidzów i kibiców zebranych na stadionie możliwość śledzenia najszybszych ludzi na planecie bijących czas biegu na sto metrów jest często zwieńczeniem całej imprezy. Nie bez powodu organizatorzy najważniejszych turniejów i mistrzostw lekkoatletycznych umieszczają biegi na sto metrów dwieście czy czterysta, albo finały sztafety 4×100 i 4×400 na samym końcu. Co jednak istotne, miłośnicy lekkiej atletyki mogą z powodzeniem oglądać także skoki wzwyż, w dal, o tyczce. Na rzutni spotykają się dyskobole, miotacze kulą, oszczepnicy, młociarze – co roku zagrożone są kolejne rekordy, multimedaliści kończą karierę a w ich miejscu pojawiają się zupełnie nowi, młodzi i być może jeszcze sprawniejsi zawodnicy. Bardzo ważne są także zawody wieloboistów, a więc takie, w których startują najbardziej uniwersalni i sprawni zawodnicy zdolni do rywalizowania na wysokim poziomie w pięciu, siedmiu a nawet dziesięciu różnych dyscyplinach lekkoatletycznych.

Uprawianie lekkiej atletyki na otwartym powietrzu to domena największych imprez jak Mistrzostwa Świata, Europy, ale także Igrzyska Olimpijskie. Wtedy dodatkowo wykonuje się chociażby chód sportowy czy maraton, ale rozgrywanie takich imprez w deszczu czy przy dużym wietrze całkowicie odmienia losy niejednego finału. Dlatego wielu zawodników nie radzi sobie dobrze w tych warunkach. Na szczęście w praktycznie każdym sezonie oprócz finału na otwartym stadionie, przeprowadza się także analogiczne mistrzostwa na hali, w których często triumfują zupełnie inni zawodnicy, niż na stadionie. Także dlatego, że specyfika nawierzchni na halach jest całkowicie inna, inna jest też perspektywa nabiegu w wielu dyscyplinach siłowych i technicznych. Nawet bieg sprinterski w hali nie odbywa się na 100, tylko odpowiednio 90 i 60 metrów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz