KSW co to jest za sport?

KSW-1560x690_c

KSW jest to inaczej, rozwijając skrót- Konfrontacja Sztuk Walki, czyli organizacja promująca rozwój MMA w Polsce (MMA- Mieszane sztuki walki). Organizacja ma swoją siedzibę w Warszawie. Pierwsza gala KSW też odbyła się w Warszawie, w 2004 roku, a kolejna edycja była już emitowana przez stację telewizyjną. W KSW 19 odbyła się po raz pierwszy walka kobiet. Na początku pojedynki odbywały się w ringach takich samych jak ringi bokserskie a od 2014 zaczęły odbywać się w klatkach.

KSW jest to sport odbywający się na ringi o wymiarach 8 na 8 metrów albo w klatce o przekątnej 9 metrów, trwa   trzy rundy, każda po pięć minut.  Jeśli jest walka o mistrzostwo w KSW walka trwa trzy rundy po pięć minut. Pomiędzy każdą rundą jest minutowa przerwa.

Punktacja: Punktacja rund 10 – 10 remis  10 – 9 lekka przewaga  10 – 8 wyraĨna przewaga  10 – 7 dominacja jednego z zawodników. Punktacja jest wtedy, kiedy zawodnicy nie zwyciężą przez nokaut lub poddanie.

Zwyciężyć w KSW można przez:

-nokaut
-poddanie techniczne poddanie
-techniczny nokaut
-decyzję sędziów
-dyskwalifikację

Nie można natomiast podczas walki:

-uderzać na tył głowy
-uderzać i kopoać w krocze
-szczypać
-drapać
-wsadzać palców w oczy
-szarpać za włosy
-trzymać się siatki
-gryźć
-uderzać głową
-kopać w zawodnika, który leży, dla odmiany ten, który leży może kopać stojącego
-naskakiwać na głowę leżącego

Kategorie wagowe przed każdą walką odbywa się oficjalne ważenie. Kategorie wagowe w KSW:

– waga piórkowa (do 66 kg / 145 lb)
– waga lekka (do 70 kg / 155 lb)
– waga półśrednia (do 77 kg / 170 lb)
– waga średnia (do 84 kg / 185 lb)
– waga półciężka (do 93 kg / 205 lb)
– waga ciężka (do 120 kg / 265 lb)

Aktualnym mistrzem w wadze ciężkiej od 2013 roku jest Karol Bedorf. W wadze półciężkiej- Tomasz Narkun od 2015 roku. W wadze średniej- Mamed Khalidov od 2015 roku, w wadze półśredniej Borys Mańkowski od 2014 roku, w wadze piórkowej Artur Sowiński.

Obecnie jest 256 zarejestrowanych uczestników KSW, na przykład: Tomasz Drwal, Abzailov Kerim, Esch Eric, Szymon Bajor, Maciej Górski, Karolina Kowalkiewicz, Mahmed Khalidov, Tomasz Narkun, Borys Mańkowski.

Mistrzostwa KSW- w KSW są przyznawane zwycięzcom pasy. Są one przyznawane od 2009 roku. Pierwszym mistrzem wagi półciężkiej został Mamed Khalidov.

KSW jest sportem na który przychodzą tłumy kibiców, chociaż do niedawna niektórzy nie wiedzieli nic o tej dziedzinie sportu. Jest to sport który teraz nie ogranicza się już tylko do mężczyzn- walczą też kobiety i kobiety też siedzą na trybunach i kibicują. Nie jest to sport łatwy i wymaga od zawodników dużo poświęceń, dlatego też jest tak doceniany wśród publiczności. Ta dziedzina sportu cały czas się rozwija i zawodnicy w swojej taktyce stają się coraz bardziej perfekcyjni.

W Polsce mamy wielu zawodników którzy mierzą się z zawodnikami z innych krajów i odnoszą zwycięstwa. Z taką kadrą sportowców możemy podziwiać ten sport i kibicować żeby Polska również w tej dziedzinie sporu przodowała w Europie a może nawet na świecie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz