Jakie są podstawowe konkurencje lekkoatletyczne?

sport-659573_1280

Niektórzy już teraz zaczęli odliczać czas do rozpoczęcia się mistrzostw olimpijskich. Nie wszyscy sympatycy dyscyplin sportowych wiedzą o tym, że wyróżniać można kilka podstawowych konkurencji lekkoatletycznych. Do najbardziej elementarnych należeć będą przede wszystkim biegi. Rodzaj, który należy do nich wyróżniać to oczywiście, sprinty, średnie, długie, a także te wykonywane przez płotki. W przypadku skoków należy wyróżniać również kilka, a mianowicie skok w dal, trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce. Podstawowa dyscyplina lekkoatletyczna, to oczywiście rzuty. Zaliczać do nich należy, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem oraz rzut oszczepem.

Oprócz wyżej wymienionych dyscyplin warto także wyróżnić te, które mogą występować w opcji wieloboju. Zaliczać do nich należy pięciobój nowoczesny, triathlon.

Najważniejsze informację o biegach, to występowanie ich w czterech rodzajach. Sprint, to krótki dystans. Na hali wykonywany jest jako odległość 60m. Kolejne dystanse, to oczywiście 100m, 200m a także 400m. Jeśli chodzi o sztafetę, to tak właściwie może ona zostać wykonywana jako 4×100 metrów albo 4 x 400m. Start zawodników następuję po sygnale, najczęściej strzale przez sędziego, a w przypadku profesjonalnych zawodów startowego bloku. Zawodnik, ma swój wyznaczony tor i to właśnie po nim wykonywać będzie bieg. Wynik, który decyduję o kolejności ostatecznej biegaczy to pierś na mecie.

Kolejny rodzaj biegów to średnie. Dystans, który tutaj jest to 800m, 1mila oraz 1500m. Bardzo sporadycznie może dochodzić do sytuacji, że rozgrywka toczona jest jako dystans 600m, 2000m lub 1000m.

Biegi długie, to także element, który może występować w przypadku lekkoatletycznych biegów. Dystans w tym przypadku rozpoczyna się od 3000m.

Na samym końcu biegi, przy których należy pokonywać przeszkody. Chodzi tutaj oczywiście o płotki. Są one rozstawione na każdym torze w sposób równomierny.

Dyscyplina, którą często można oglądać na olimpiadzie to oczywiście pchnięcie kulą. Na czym ona polega? Przede wszystkich ważne jest tutaj, aby wypchnąć kulę używając przy tym jednej ręki. Kula bezpośrednio przed wyrzutem ma przyłożenie do szyi zawodnika. Wykonując pchnięcie zawodnik zobowiązany jest do tego, aby opuścić koło tylko jedną tylną częścią swojej stopy. Kiedy, to będzie inaczej wyglądać nastąpi,,spalony rzut”. Dwie techniki, które stosowane są przy rzucie to oczywiście doślizg oraz obrotowy styl.

Jeśli chodzi o rzut oszczepem, to ta dyscyplina zaliczana jest do konkurencji technicznych. Początki tego sportu miały miejsce w czasie igrzysk olimpijskich mężczyzn 1908 rok, a kobiet 1932. Rozgrywki są toczone jako rywalizacja siedmioboju i dziesięcioboju. Gdzie mają miejsce zawody? Chodzi tutaj o specjalną rzutnię lekkoatletyczną, która umiejscowiona jest w specjalnym miejscu na stadionie. Miejsce z którego wykonuję się rozbieg to oczywiście dwie białe linie. Maksymalna długość w tym przypadku to, 36.5m, natomiast szerokość to wynik 4metrów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz