Futsal a futbol

football-730587_1280

Czym różnią się te pojęcia?

Futsal to jest halowy odpowiednik piłki nożnej a  obie te dyscypliny łączy jednak niewiele, głównie ogólne zasady gry, ponieważ każda drużyna wystawia tylko po 5 zawodników  i 7 rezerwowych, zaś gra dzieli się na dwie połowy po 20 minut każda. Różnice techniczne między sportami są jednak  duże , szczególnie jeśli chodzi o sprzęt.

I tak sprzęt:

Bramki – te w futsalu mają wymiar 300 cm x 200 cm,  są zdecydowanie mniejsze od tych wykorzystywanych na normalnych, pełnowymiarowych boiskach.

Piłki – również one są dużo mniejsze. Ich średnica mieści się w granicach 62-64 cm, zaś waga 400–440 g.

Boisko – liczy od 25 m do 42 m długości oraz od 15 m do 25 m szerokości w futsalu

Buty – w hali niezbędne są nie korki, lecz halówki.
Grając w hali, warto również pamiętać o ochraniaczach na nogi, choć parkiet wydaje się dla nóg sportowca zdecydowanie bardziej łaskawy niż boisko.

Zawodnicy – w zawodach udział biorą dwie drużyny, z których każda składa się z nie więcej niż 5 zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Maksymalna liczba zawodników rezerwowych wynosi 9. Liczba zmian podczas meczu jest nieograniczona. Bramkarz może zamienić się miejscami z zawodnikiem z pola.

Sędziowie sędziowie, których jest dwóch mają prawo do napomnienia lub wykluczenia zawodników. Drugi sędzia jest wyznaczony do działania po przeciwnej stronie pola gry niż pierwszy i ma też prawo używania gwizdka oraz ma władzę do przerywania gry za naruszenie jej przepisów oraz zapewnia prawidłowe zmiany zawodników. Poza sędzią i drugim sędzią są sędziowie  trzeci sędziego i sędza czasowy. Sędzia czasowy m.in. włącza i zatrzymuje zegar.

Czas trwania gry – mecz składa się z dwóch części po 20 minut.

Przerwa między częściami gry – przerwa między pierwszą a drugą połową meczu- 15 minut.

Czas dla drużyny – trenerzy każdej drużyny są upoważnieni do zgłaszania chęci uzyskania przerwy która może być udzielona w każdej chwili jeśli drużyna ubiegająca się o nią jest w posiadaniu piłki

Zawodnik wykluczony nie może powrócić do gry.

Zawodnik rezerwowy może wejść do gry po upływie 2 minut od wykluczenia współpartnera

Faule akumulowane – pięć pierwszych fauli każdej drużyny, które są karane rzutem wolnym.