Dart

Człowiek ciężko pracuje przez cały tydzień a weekend jest czasem odpoczynku. Zostajemy zazwyczaj w domu albo wychodzimy ze znajomymi do baru. Zazwyczaj możemy wybierać wśród rozrywek na tym poziomie jak na przykład bilard czy dart. Ta druga jest grą, a raczej pewnym zestawem gier, której celem jest trafienie w tarczę oznaczoną punktami. Grę dart można traktować jako sport jak i zwykłą rozrywkę. Największą popularność zyskała w takich krajach jak Wielka Brytania czy Holandia.
Dart jest tablicą produkowaną z włókna sizalowego, które jest bardzo twarde i bardzo wytrzymałe. Stanowi roślinę wieloletnią, która rośnie w klimacie tropikalnym. Włókno jest pozyskiwane metodą ręczną bezpośrednio z liści tej rośliny. Warto wspomnieć, że jest także wykonywany do robienia lin i worków. Część z pól są wyodrębnione metalowym drutem, który stanowi silną konstrukcję.
Kto tak naprawdę wpadł na pomyśl wymyślenia takiej gry jak dart tego nie wie nikt. Mówi się, że pierwszymi tarczami do darta były spody od beczek. Były też głosy, że wymyślił ją jeden żołnierzy, który nudził się pomiędzy kolejnymi bitwami. Z czasem zyskała popularność wśród żołnierzy, odpoczywając przed kolejną bitwą. W tym celu rzucali bardzo krótkimi strzałami w pień drzewa. Wiadomo jak to bywa z drzewami, z czasem kora schła i gdy rzuciło się taką krótką strzałą tworzyła charakterystyczne pęknięcia, tworząc pola.
Niedługo po tym zaczęły się pojawiać nieoficjalne zasady na czym polega dart. Stolarze widzieli w tej grze zarobek, dlatego to oni zaczęli robić pierwsze tablice do darta. Najczęściej pojawiały się one w lokalnych pubach, kiedy styrani pracownicy fizyczni świętowali zakończenie pracy i przy okazji mogli się trochę rozerwać grając właśnie w dart.
Najbardziej współczesna tablica charakteryzuje się tym, że trójkątne pole jest najwyżej punktowanym. Początkowa odległość, z której gracze rzucali rzutkami w tarczę wynosiła coś koło 3 stóp. Początkowo rzutki wyglądały tak, że były zwykłymi małymi strzałami, dopiero później zdecydowano się do nich dodać pióra.
Dart można podzielić na kilka małych gier, taka między innymi jest leg. Jest to pojedynek, na który składa się dwóch graczy. Wygranym jest zawodnik, który uzyska z góry założoną ilość punktów, punkty są liczone od końca aż zawodnik osiągnie 0.
W Polsce działają również organizacje darta, ale dopiero od 2009 roku. Dart sam w sobie późno przyszedł do Polski, w przeciwieństwie do innych krajów. Dla reprezentacji narodowych mamy do czynienia z WDF, rozgrywanymi dokładnie co dwa lata. Najstarszą organizacją jest ta znajdująca się w Anglii z tego względu, że dart dość późno opuścił granice kraju, aby zawojować inne kraje pod tym względem. To właśnie rozrywki z tej organizacji są często transmitowane przez stację BBC. Organizacja ta została założona na przesłonie lat 70 XX wieku.
Dart stał się sportem, który z pewnością znalazł swoje miejsce w telewizji podobnie jak turniej golfa czy też rozgrywki bilarda. Dart to także sprawy związane z licznym hazardem czy też działalności bukmacherów. Jak każdy sport ma swoje wady i zalety, hazard zawsze będzie należał do tych złych stron. Hazard jednak występuje w prawie każdej dziedzinie sportu i tego nie da się ani ukryć ani w żaden sposób temu zaradzić.

Może Ci się również spodoba